© 2017-2018 by bind-U

  • Facebook Basic Black
  • LinkedIn Basic Black
  • Twitter Basic Black
0 (212) 912 46 38

Agile Antipaternleri

January 26, 2018

 

Dönüşüm yolculuğuna çıkmış birçok ekibin Agile kavramını ne kadar benimsediği ve hangi noktada olduğu konusunu biraz açmamız iyi olabilir.

 

Agile çoğunlukla bir toplantı matematiği gibi görünmekte ve eski sistemin ya da sürecin üzerine bir de bu matematiğin eklenmesi ile dönüşüm serüveninin tamamlandığı düşünülmektedir. Bu da bizi “Doing Agile” noktasında bırakır. Bu nokta pratiklerin yapılmaya başlandığı ancak prensiplerinin ve değerlerinin neler olduğunun çok da bilinmediği ve içselleştirilmediği bir noktadır. Çoğu ekip dönüşüm sürecinde sadece bu seviyede kalmakta ve beklediği hız ve verimliliğe ulaşamamaktadır.

 

Bunun ana nedeni karşılaşılan zorluklarla baş edecek yetkinliğin olmaması ve çalışanların konuyu tam olarak içselleştirememesidir. Agile değerleri ve prensipleri içselleştirilmediği noktada sadece bir akıştan ibarettir ve bu akışı bozan herhangi bir etmen çıktığında çalışanlar eğer değer ve prensiplere bağlı kalmadan çeşitli değişiklikler yaparlarsa, beklenen hız ve verimlilik hedefi daha kötü noktalara gidebilir. Bu değişiklikler hatalı sonuçlar doğuran, yanlış geliştirilmiş çözümler (antipaternler) oluşturur ve oluşturulması beklenen ortam/kültür sarsılmaya başlayabilir.

 

Agile metodları belki bir iki saat içerisinde anlatılabilir ancak bir gecede mucizevi bir şekilde  kültürün değişimi ve yeni sisteme uyumun gerçekleşmeyeceği bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu konuda yetkin kişilerce destek alınarak usta çırak ilişkisini yürütmek ve ustalığa ulaşmak beklenen hedef için en iyi yöntemlerden biridir.

 

Bu usta çırak ilişkisinden mahrum kalmış ekipler Agile’da sıklıkla karşılaşılan sorunlara, geçmişten gelen alışkanlıkları gereği benzer antipatternler bulmaya eğilim gösterirler.

 

Bundan sonraki yazılarımızda bir seri olarak bu antipatternlerden bahsedeceğiz: 

Antipattern 1: Günlük statü toplantıları

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

What's important

Kurum içi girişimcilik, challenge-U MeetUp

April 5, 2018

1/4
Please reload

Latest Posts

February 26, 2018

February 8, 2018

January 26, 2018

Please reload

Archive
Please reload

Follow us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square