© 2017-2018 by bind-U

  • Facebook Basic Black
  • LinkedIn Basic Black
  • Twitter Basic Black
0 (212) 912 46 38

organizasyonel körlük ve kurumsal X-RAY ile görmeye başlamak

January 19, 2018

“Hiçbir şey karanlık bir odada, siyah bir kediyi aramak kadar zor değildir. Hele ki odada siyah bir kedi yoksa!” Konfüçyüs

 

Yönetmek için karar vermek, etkili yönetim için etkili karar vermek ve etkili karar vermek için de gereken veriye sahip olmak gerekir. Karar vermenin başarısı o konuda ne kadar veriye sahip olduğumuzla yakından ilgilidir.

 

Şu kısacık iş yaşamımda o kadar çok kez süreçlerin el yordamıyla yönetildiğine şahit oldum ki, artık varsayımların, limitli rasyonelliğin, çerçeveleme etkisinin ve diğer çeşitli algı yanılsamalarının iş dünyamızın önemli bir bölümüne yön verdiğinden eminim. Kurumlar bazen yönetici adaylarına yönetmeyi öğretip sonra onları, bu yetkinliğin pek de işe yarayamayacağı karanlık bir odaya bırakıveriyorlar. “Gel gel biz bildiğimizden mi yönetiyoruz” (burada sözü geçen yönetmeyi bilmek değil yönetileni bilmek) dercesine yeni yönetici adaylarına eski yöneticiler yönetim sanatı ve sezgisellikten bahsediyorlar. Sezginin; yıllar içerisinde biriken, damıtılmış bilgi olduğunun farkında olmadan, “Verisizlik Evreni”’nde yöneticiliği sanatla ilişkilendirmek, ilgili veriye ulaşmak ve belli aralıklarla veriyi analiz ederek karar vermekten daha karizmatik gelebiliyor. “Bu kadar veriyle babam da yönetir” algısı, bilinmezliklerin gizemli ormanlarında at koşturan ve yine başarısızlığı aynı bilinmezlik ormanında kaybolan, başka bilinemeyen verimsizliklerin arasında kamufle olan yöneticilerin saklanma alanı olabiliyor. Bazen hayatının baharında yeni yönetici olanlar “A mı? B mi?” gibi soruları “A alfabede B den önce geliyor” verisi dışında pek de bilgi olmadan çözmek durumunda kalabiliyor. Sonra da bu çözümlerine inanmayı öğreniyorlar.

 

Günlük hayatımızda da kararlarımızın ardından “keşke şunu önceden bilseydim”, “bilsem böyle mi yapardım” dediğimiz durumlar sadece farkına varabildiklerimiz. Bir de farkına varamadığımız olası ‘keşke’ler var. Evet, yönetim işi karmaşık ve ben de hiç küre şeklinde bulut koni şeklinde dağ görmedim, ancak ayakları yere sağlam basan, olabildiğince çok veriden hareketle karar üretebilen iş sistemleri geliştirmek o kadar da zor değil. Hele ki organizasyonel körlüğün ve kendi süreçlerini dışarıdan görememenin çok etkili olduğu iş yaşamımızda, kurumların profesyonel bir dış gözle mevcut durumlarını net veriler ışığında değerlendirebilmeleri, başarı için gereken teşhisleri koyabilmek ve iç farkındalık için son derece önemlidir. Kurumsal X-RAY sunduğu ölçüm araçları, metodolojisi, raporları ve çözüm önerileri ile yöneticilere etkili yönetim araçları ve bilgiyi sağlar.

 

Son olarak, Frederick Taylor, insan faktörünün başarının belirleyicisi olduğu günümüz iş dünyasında yaşasaydı belki de elinde çalışanların hangi hareketleri kaç saniyede yaptığını ölçen bir saat yerine, çalışanın algısını, yetkinliğini, kültürünü örgütsel dinamikleri ortaya koyan ölçüm araçları, envanterler ve yöntemlerle dolaşıyor olurdu. Yine verimliliği, ve bu sefer etkililiği de, devrimsel nitelikte arttırdığını konuşuyor olurduk.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

What's important

Kurum içi girişimcilik, challenge-U MeetUp

April 5, 2018

1/4
Please reload

Latest Posts

February 26, 2018

February 8, 2018

January 26, 2018

Please reload

Archive
Please reload

Follow us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square