© 2017-2018 by bind-U

  • Facebook Basic Black
  • LinkedIn Basic Black
  • Twitter Basic Black
0 (212) 912 46 38

Eğitimde Scrum Simülasyonu

January 4, 2018

 

Bind-U olarak bizler “Agile sadece yazılım projeleri için değil tüm yönetim süreçleri için değer üretebilecek bir yaklaşımdır” fikri ile yola çıkan, farklı disiplinlerden gelen deneyimli ve uzman kadronun ürettiği sinerji ile fark yaratan bir çözüm ortağıyız.

Çevik yöntemlerin popülaritesi beraberinde getirdiği başarı nedeniyle dünyada hızla arttı. Türkiye de ise son yıllarda çevik dönüşüm süreçleri özellikle Bilgi Teknolojileri alanında çokça görülmekte. Biz de IT ve non-IT birçok gruba agile yöntemleri anlatan bir ekibiz. Scrum Alliance [1] ve VersionOne 2017 [2] raporlarında görüldüğü gibi scrum[3] en popüler çevik metodoloji, bu nedenle de en popüler eğitimin scrum eğitimi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bind-U olarak Scrum eğitimi verirken, öğrenmenin içselleştirilmesi için kullandığımız yöntemlerden biri gamification. Oyunlaştırma (gamification) oyun dinamiklerini markaya, işletmeye ya da spesifik bir ürüne entegre ederek, interaktif ortam yaratma temeline dayanır. Biz de eğitimimizde, bu yöntemi çeşitli noktalarda uygulayarak, eğitim amaçlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

 

Background’umuz daki bilgilerden de yararlanarak ismine Scrum Game dediğimiz bir masaüstü oyunu tasarladık. Monopoly benzeri bir board üzerinde 1 haftalık bir iterasyonun simülasyonunu yapıyoruz. Simülasyon sırasında çeşitli günlük zorluklar karşımıza çıkıyor ve Simülasyon ekibi eğitim sırasında öğrendiklerini uygulayarak bu zorlukları Scrum metodolojisi içerisinde çözmeye çalışıyorlar.

 

Geliştirdiğimiz oyunların oynanması yolu ile yaptığımız simülasyonun; gözlemlediğimiz, katıldığımız ve eğitimini verdiğimiz eğitimlerle karşılaştırdığımızda, katılımcılar açısından daha eğlenceli, pekiştirici ve yararlı sonuçlar ürettiğini gördük.

 

Ne dersiniz? bir sonraki oyunu beraber oynayalım mı?

 

[1] https://www.scrumalliance.org/why-scrum/state-of-scrum-report/2017-state-of-scrum

[2] http://www.agile247.pl/wp-content/uploads/2017/04/versionone-11th-annual-state-of-agile-report.pdf

[3] Scrum: karmaşık ürünleri geliştirmek ve sürdürmek için bir çerçevedir.  Bu geliştirme yönteminin temel özelliği gözlemci, geliştirmeci ve tekrara dayalı olmasıdır.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

What's important

Kurum içi girişimcilik, challenge-U MeetUp

April 5, 2018

1/4
Please reload

Latest Posts

February 26, 2018

February 8, 2018

January 26, 2018

Please reload

Archive
Please reload

Follow us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square